Prisbelönt recept – Kostvetarns Mandelbollar i tomatsoppa

ICAs egna tidning Buffé för medlemmar bjuder på matinspiration varje månad i form av en tidning, både i handen och på Internet. Varje nummer av tidningen bjuder även på minst en chans att tävla och vinna priser. 

Jag medverkade i månadens tävling februari 2015 och vann ”Bästa vegetariska recept”! Receptet publicerades i Buffé nr 2, 2015.


Juryns motivering:

”Vegetarisk twist på köttsoppa med klimp – we like! Smart också att vända sig till tomater på burk när de färska inte är riktigt i säsong. De buljongkokta mandelbollarna ska bli spännande att provlaga!”

”Den här läckra tomatsoppan är lite som en vegetarisk variant på köttsoppa med klimp. Förutom att klimpen här består av underbart goda mandelbollar smaksatta med ost. Genom att först koka mandelbollarna i grönsaksbuljong får de ännu mer smak.”

Jag känner mig otroligt hedrad och glad över att tidningen Buffé ville ha med mig i tidningen och även ville publicera mina recept!

Detta bildspel kräver JavaScript.


Tomatsoppa med mandelbollar

Tomatsoppa:

  • 1 gul lök
  • 1 vitlöksklyfta
  • 2 msk olja
  • 1 tsk paprikapulver
  • 500 g krossade tomater
  • 1 grönsaksbuljongtärning
  • 3 dl vatten
  • 1 msk honung
  • 2 krm salt
  • 1 krm peppar
  • 1 dl hackad färsk basilika
  • färsk basilika till garnering

Mandelbollar:

  • 4 dl mandelmjöl
  • 1 1/2 dl riven ost
  • 2 msk potatismjöl
  • 1 riven vitlöksklyfta
  • 3 ägg
  • 1 tsk salt
  • 1 krm peppar
  • 1 grönsaksbuljongtärning
  • 2 l vatten
  • 2 msk smör
  • 1 msk olja

Gör såhär: Börja med mandelbollarna. Blanda mandelmjöl, ost, vitlök och ägg i en bunke. Krydda med salt och peppar. Låt smeten stå 10 minuter. Rulla mandelsmeten till ca 20 bollar (för 4 portioner).

Koka upp vatten och buljongtärning i en kastrull. Lägg ner bollarna och låt koka 6–7 minuter, häll sedan av försiktigt i ett durkslag och låt rinna av. Fortsätt med soppan. Skala, dela och finhacka lök och vitlök. Fräs lök och vitlök i oljan i en kastrull några minuter. Tillsätt paprikapulver och fräs ytterligare 1 minut.

Rör ner krossade tomater, buljongtärning, vatten och honung. Krydda med salt och peppar. Låt koka ytterligare ca 5 minuter. Ta soppan från värmen och rör ner basilikan.

Vid servering: Stek mandelbollarna i smör och olja runt om i en stekpanna tills de fått fin färg. Lägg i skålar och häll över soppan. Garnera med färsk basilika. En bit fröknäcke är gott till.


För alla

  • Gör laktosfri: Kontrollera innehållet i buljongtärning. Välj lagrad hårdost och laktosfritt matfett.
  • Gör mjölkproteinfri: Kontrollera innehållet i buljongtärning. Välj mjölkproteinfritt ostalternativ och matfett.
  • Gör äggfri: Kontrollera innehållet i buljongtärningen till soppan. Uteslut mandelbollarna.

Näringsvärde per portion

Energi: 637 kcal – Protein: 21 g – Kolhydrat: 19 g – Fett: 52 g – Salt: 3,27 g

Följ KostvetarnInstagram och Facebook så missar du inga nyheter!

LOGO1plustext v2


Foto Copyright

Alla foton på hemsidan är tagna av upphovsägaren till hemsidan samt från tidningen Buffés tidning.
Ingen obehörig användning, kopiering eller reproduktion av någon bild på bloggen utan föregående skriftligt medgivande. Alla rättigheter förbehållna.
No unauthorized use, copy or reproduction of any picture on the blog without prior written consent. All rights reserved.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s