Alla goda ting är tre brukar man ju säga. Vad sägs om pumpa (butternut), sötpotatis och röda linser i en soppa? Mums säger jag! Denna soppa har ljuvliga smaker av ingefära och mildheten från sötpotatisen. Fullproppad med näring!
Sötpotatissoppa med pumpa och röda linser
- Cirka 500 gram sötpotatis
- Cirka 500 gram pumpa butternut
- 2 st gul lök
- 200 gram röda linser
- 2 st buljongtärningar (grönsak)
- 1 st vitlöksklyfta
- 1,5 burk kokosmjölk (1 burk = 400 ml)
- Cirka 1,5 liter vatten
- 2 msk ostronsås (valfritt)
- 1-2 tsk torkad mald ingefära
- Peppar efter smak
- Örtsalt efter smak
- Rapsolja till stekning
Gör såhär: Hacka och bryn den gula löken tillsammans med vitlöken. Det behöver inte vara finhackat då allt ska mixas i slutändan. Bryn i lite rapsolja. Slå på lite utav vattnet och grönsaksbuljongen och låt koka upp.
Skala och dela sötpotatisen och pumpan i mindre delar och lägg i kastrullen tillsammans med linserna och mer vätska. Låt soppan koka upp och rör om. Slå på lite mer vätska om det behövs. När sötpotatisen och pumpan börjar mjukna, efter cirka 5-10 minuter, slå på kokosmjölken. Låt soppan koka upp men sänk värmen så att soppan får sjuda något.
Smaka av soppan med örtsalt, peppar och torkad ingefära efter smak. Ostronsås ger lite mer mustighet till soppan men är helt valfritt att ha i.
Tips! Toppa soppan med yoghurt, pumpakärnor och koriander. Soppan går bra att frysa in.
Följ Kostvetarn på Instagram och Facebook så missar du inga nyheter!