Tacofredag är en av våra mest omtyckta ”matdagar” (om man kan kalla det för en matdag) i Sverige och tacos är numer en del av den svenska husmanskosten. Många köper säkerligen färdiga nachos i butiken och de innehåller ofta en hel del tillsatser och fett vilket gör att tacomåltiden gärna drar iväg en del i energi (kcal). Att göra sina egna majschips är faktiskt inte så svårt och innehåller endast ett fåtal ingredienser. Kryddningen bestämmer du själv!
Majschips – En liten skål med chips
Du behöver:
- 2 dl majsmjöl
- 1-2 msk rapsolja
- 1 dl vatten
- 1 tsk bakpulver
- 1 krm rökt paprikapulver/chilipulver/cayennepeppar
- 1 krm salt
Gör såhär: Sätt ugnen på 175 grader.
Blanda samman majsmjöl, bakpulver, rökt paprikapulver, salt och tillsätt därefter vatten och olja. Blanda allt väl så att du får en jämn deg. Ta fram ett bakplåtspapper och häll degen ovanpå. Bred ut degen något och lägg därefter ett ytterligare bakplåtspapper ovanpå och kavla ut med hjälp av en brödkavel. Kavla ut degen mycket tunt men ha koll på så degen inte går isär utan sitter samman överlag. Ta bort det översta bakplåtspappret och dra försiktigt över den utkavlade degen och bakplåtspappret till en ugnsplåt.
Använd en kniv och skär försiktigt upp ett mönster av trianglar (om så önskas) och grädda därefter chipsen i ugnen i cirka 10 minuter. Placera dem ganska högt upp i ugnen.
Efter 10 minuter
Ta ut plåten ur ugnen och kontrollera så att alla chipsen är separerade från varandra. Ta hjälp av en kniv annars. Vänd chipsen upp och ner och grädda dem i cirka 5-6 minuter till så de blir extra frasiga! När de är gyllene är de färdiga.
Tips! Rökt paprikakrydda kan man byta ut mot exempelvis cayennepeppar eller chili om man önskar lite mer stark smak på chipsen. Vill man ha extra salt smak går det även att salta ytterligare innan de gräddas i ugnen. Njut!