Jag upplever ibland att gröt har ett dåligt rykte.
Det som en gång i tiden var svenskarnas basföda rynkar många på näsan åt idag. Men jag vill gärna lyfta den fantastiska gröten igen! Gröt är inte bara hälsosamt utan även billigt och en portion fullproppad med näring.
Speciellt till hösten och när kylan kommer krypande tycker jag att man ska passa på att njuta lite extra av gröt på morgonen, det ger en bra start på dagen och värmer gott i magen.
Många kanske tror att man endast kan göra gröt på havregryn, men sanningen är att det finns massor med härliga och näringsrika gryn som man kan koka gröt på!
Grötsorter
- Havregryn
- Bovete
- Rågflingor
- Quinoaflingor
- Grahamsgryn
Det bästa med gröt är att det är näringsrikt och mättar bra, dessutom kan man tillaga gröt ganska fort i mikrovågsugnen (om man har bråttom). Jag tycker dock att man ska ta sig tiden att tillaga gröten på spisen i en kastrull. Det tar inte många minuter och smaken skiljer sig en aning, samt att man kan ”pimpa” gröten desto mer.
Tillbehör:
- Linfrön, chiafrön och psylliumfrön (eller en blandning av alla sorter)
- Pumpafrön och solroskärnor
- Fikon & russin
- Torkade aprikoser & katrinplommon
- Blåbär, hallon & lingon
- Rivet äpple eller päron
- Mosad banan eller sockerfritt äppelmos
- Honung & agave
- Vaniljpulver
- Proteinpulver med smak
- Kakao (chokladgröt)
- Kanel & kardemumma
- Krossade nötter så som mandel, hasselnötter eller valnötter
- Dadlar & skalade hampafrön
- Bipollen
- Steviadroppar med smak
Tips när du lagar din gröt!
- Gröt kan kokas på vatten och mjölk.
- Det är en relativt trögflytande måltid som gärna komplimenteras med mjölk, dels för att kyla ner gröten något men även för att göra konsistensen något lösare. Testa gärna att toppa gröt med olika sorters mjölk (exempelvis cashewmjölk eller havremjölk), det gör skillnad för smaken!
- Man kan med fördel toppa gröten med frusna bär eftersom det både gör att gröten svalnar fortare samtidigt som det gör att gröten får en fantastisk färg!
- Gröt är en relativt kalorisnål maträtt ”rakt upp och ner” och består främst av kolhydrater. Därför kan det vara bra att utöka måltiden med protein i form av ägg eller en smörgås vid sidan om men mager ost (10%), kalkon eller hummus. Det går även bra att toppa gröten med kvarg eller koka upp den med äggvita i.
- Ha gärna en nypa salt i gröten, det ger smak!
Låt alla dagar bestå av leken ”hitta mandeln”! Pimpa din morgongröt och njut!